Spoření do zlata? Raději ne.

31 bře

Velkou módou posledních měsíců jsou různá spoření do zlata nebo programy pravidelného investování do zlata. Na první pohled to vypadá lákavě – měsíčně si investor ukládá malou částku, za kterou mu má být nakoupeno zlato. Některé programy nabízejí všelijaké „bonusové zlato“ navíc, často mnohonásobek toho, co si investor vlastními vklady našetřil.

K těmto programům spoření do zlata jsou odborníci velmi skeptičtí. První riziko je, že posíláme peníze někomu, koho neznáme. Zlato, které nemá DPH, je bohužel doménou všech podnikavců – právě proto, že se tito „podnikatelé“ a „poradci“ nemusejí hlásit k registraci DPH  a DPH odvádět. Byznys se zlatem je zejména v tuzemsku eldorádem pro kdejakého podnikavce. Čili: kdo není registrován k DPH, od toho rychle pryč.

Druhým rizikem je, zda vůbec střadatel své zlato někdy uvidí. A samozřejmě, zda vůbec půjde o zlato, čili zda zlato nebude padělané. Shánět firmu, která má jen prezentaci na webu, to může být velký problém. Zahraniční podvodník může v ČR nastrčit podvodný web nebo založit účelovou firmičku- a s penězi střádalů se potichu vypaří.

Byznysu se zlatem se chopili o podobní prodejci a dealeři všech možných stavebních spoření a pojistek. Není divu, fondům a stavebnímu spoření poslední dobou pšenka nekvete. Tito takzvaní „finanční poradci“ budou prodávat cokoliv, od telefoních kreditů po plyn či elektřinu, jen když budou mít své provize.  Kupující pak nejspíš opět spláčou nad výdělkem…. Zkrátka, od různých podomních „finančních poradců“  se držme raději dále.

U těchto spoření do zlata a podobně je dalším rizikem smlouva, která může být obratně upravena v investorův neprospěch. Různé triky a právní kličky jsou známým způsobem, jak se podvodník může vyhnout svým povinnostem. Všichni přece dobře známe případy, kdy byli lidé oklamáni a právě díky vychytralým smlouvám o své úspory nenávratně přišli. I proto je lepší se od různých spoření do zlata nebo zlatých spořících programů držet dále.

Seriozní firmy mají společné znaky, podle kterých je lze poznat. Uvedeme jako příklad největšího obchodníka v ČR, kterým je SILVERUM s.r.o.  Seriózní obchodník má především solidní tým ,a je registrován k DPH. Orientuje se nejen na zlato, ale i na stříbro. Takové firmy jsou vidět v médiích. Se zlatem neobchodují klepáním na dveře dům od domu, ale ve velkém na burze.

Tyto znaky odlišují pokoutného prodavače od skutečného velkoobchodu s drahými kovy.  Pamatujme, že není vše zlato, co se třpytí.  Různá spoření do zlata nebo spořící zlaté programy mají příliš úskalí. Je rozumnější nakupovat zlato od ověřených firem, než hledat „výhodné“ nabídky.

 

 

 

Advertisement

7 komentářů do “Spoření do zlata? Raději ne.”

 1. emens 8.4.2012 na 5:58 pm #

  Souhlas. Podvodníků je tu jak máku. Šílené nabídky na bonusové zlato zdarma… Díky za dobrý článek. Nejlepší je zlato pěkně doma v trezoru, žádné dementní spořící programy. Na to může naskočit jen blázen.

 2. Petr Schnaubelt 8.10.2012 na 1:45 pm #

  Rada, že si lidé musí dávat pozor na podvodníky, platí obecně vždy a všude!!!
  Pokud Vám bude někdo nabízet na ulici zlatý slitek, v tomto případě opravdu zpozorněte, protože s největší pravděpodobností jde o podvodníka!
  Kdo z Vás viděl film Smrt krásných srnců, jistě si vzpomene na tatínka Oty Pavla, Lea Poppera, prodejce vysavačů značky Electrolux, který to také neměl v té době jednoduché a dnes přijde každému vysavač jako věc, bez které se v domácnosti neobejde.
  Někdy mám pocit, že bych měl začít psát články o tom, jak je důležité dávat si pozor na informace z internetu, protože internet je médium, kam si může psát kdo chce a co chce.
  A pozor na pseudoprofesionály!

 3. Petr Šebesta 21.3.2013 na 6:19 am #

  Dobrý den, já jsem si před rokem a něco otevřel spoření do zlata u společnosti XYZ a protože jsem byl také na vážkách začal jsem na nejmenším slitku, který jsem ve spoření koupil najednou a zašel s ním na puncovní úřad, kde slitek přetavili,aby poznali zda jde o falzifikát a také napsal dodavateli heruas nebo tak nějaka zkontroloval sériové číslo slitku. Naštěstí je vše v pořádku, jen má slitek jinou podobu. Společnost nabízí i stříbro, ale to se mi kvůli dph příliš nelíbí. Příliš jsem asi nepochopil problematiku podvodů na zlatě. Pokud firma koupí zlato a pak ho opět prodá, nemusí snad zaplatit daň ze zisku? Budu moc rád když mi to někdo objasní.

  Odpověď: Podvody na zlatě jsou:
  1) falešný kov
  2) ochuzený kov
  3) místo spoření do kovu firmy nakupují futures, což může mít problém s vypořádáním do fyzického kovu
  4) scam (letadlo)
  atd.
  Doporučujeme investovat se společností, která má renomé, jsou za ní vidět konkrétní lidé, publikuje vlastní materiály atd.

 4. bajnociova 27.1.2015 na 6:40 pm #

  D.den ozvala sa mi firma s ponukov zlate investice GoldenGate ma sni nekdo skusenosti?po přečteni tochto članku mam pochibnosti o spořeni vtaketo podobe pro syna.dekuji za informace a Dobra rada nad zlato!!!

 5. rich 29.1.2015 na 8:29 am #

  Pozor na ceny a poplatky u Golden Gate! Budete nakupovat velmi draho, budete platit poplatky. Zkuste raději http://www.stribrnyucet.cz nebo pro Slovensko http://www.striebornyucet.sk Tam můžete spořit do zlata i do stříbra a zcela BEZ JAKÝCHKOLIV POPLATKŮ. Navíc za stejné ceny, jaké jsou v obchodu provozovatele, SILVERUM s.r.o.

 6. Investor 3.8.2015 na 2:12 pm #

  Dobrý článok, opatrnosti pri investovaní nie je nikdy dosť. Nehovoriac o tom, že ceny zlata a striebra momentálne padajú.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Zlaté slitky – pozor na falza « Zlaté slitky - 29.4.2012

  […] Rozumný investor se tedy vyhne jak neověřeným prodejcům zlata, tak rizikovým nabídkám typu spoření do zlata. Share this:TwitterFacebookLike this:LikeBe the first to like this […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: