Čínská spotřeba zlata vzroste o 25%

20 dub

Čína je od loňského roku největším spotřebitelem zlata na světě, když překonala poptávku Indie. Do čtyř let podle očekávání Gold World Council čínská spotřeba zlata vzroste o 25%.

Do roku 2017 bude podle odhadu GWC čínská poptávka činit 1350 tun zlata. Jak se ukázalo v uplynulých letech, silným impulzem pro nárst čínské poptávky po zlatě je pokles ceny zlata na burze – tím se zlato stalo pro čínské investory velmi atraktivní komoditou. Svůj díl bude mít také obava o další osud dolaru, neboť největším dolarovým věřitelem je právě Čína. Oslabení dolaru proto bude nahrávat potávce po žlutém kovu.

Čínská ekomomika bude i v letošním roce růst minimálně dvojnásobným tempem, než rostou USA. Tím dojde také k růstu příjmů čínských domácností. Čínská kulturní tradice velí ukládat část prostedků právě do zlata, což podle GWC opět nahrává žlutému kovu.

Šperky ze zlata v objemu téměř 669 tun tvořily 30 procent z celkového objemu zlatých šperků vyprodukovaných na světě – skončily u čínských spotřebitelů.  Čínské zlaté rezervy nyní činí 1054 tun, čímž má Čína páté největší světové zásoby zlata.

Kromě čínské poptávky budou na růst ceny zlata mít důležitý dopad také geopolitické faktory.

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: